Dr. Bodosi Mihály egyetemi docens munkássága „aki kiállta a teljesség próbáját”

Dr. Bodosi Mihály egyetemi docens munkássága „aki kiállta a teljesség próbáját”

Bodosi Mihály 1909. december 13-án született Baróton. Barót városa a mai napig nagy tisztelettel gondol a Bodosi családra. Mihály nyolc éves korában került nagybátyjához Kaposvárra, 1928-ban érettségízett a Somssich Pál Gimnáziumban, mely a mai Táncsics Gimnázium elődje volt. Ebben az intézményben kezdett atletizálni, és érte el első sikereit a magasugrásban. Innen indult el az olimpia felé vezető úton.

 

Tevékenysége három kiemelkedő eredményekkel járó fejezetre tagozódik

I. Bodosi Mihály, a sportoló

A gimnázium fiatal testneveléstanára, Szuchovszky Bertalan hamar felfigyelt Bodosi Mihály tehetségére. 1927-ben a Magyar Atlétikai Szövetség versenyén 168 cm-es magassággal lett első helyezett, egy évvel később, 1928. május 4-én pedig Bodosi Mihály 173 cm-es ugrásával kerületi bajnok is lett. Szeptembertől felvételt nyert a Pécsi Egyetem Orvoskarára. A PEAC csapatának tagjaként továbbra is atletizált. 1930-ban először ugrotta meg a 190 cm-t, amelyet a következő évben többször is megismételt. Megérdemelten kapott helyett a magyar atlétikai válogatottban, melynek 1937-ig volt tagja. Anglia és Torinó két fontos helyszíne lett életének; emlékezetes győzelmek kapcsolódnak hozzájuk. Az első európai magasugró volt, aki megugrotta a 2 méteres magasságot. Sajnos, ezt az ugrást a Magyar Atlétikai Szövetség szabályzata miatt nem hitelesítették. Mégis csúcstartó lett; országos rekordját 21 évig nem sikerült lekőrözni. 1936-ban Berlinben az olimpián a magyar olimpiai csapat tagjaként vett részt. A Somogy Megyei Atlétikai Szövetség elnöke, a Megyei Kórház Lendület nevű sportegyesületének vezetője volt, 1998-ban megkapta a Magyar Atlétikáért díjat.

II. Dr. Bodosi Mihály, egészségügyi ellátást szervező, újító, iskolateremtő főorvos

Bodosi Mihálynak választani kellett; a sportkarriert vagy az orvosi hivatást folytatja-e, végül az orvoslás mellett döntött. Éveken át tartó katonai szolgálat és angol hadifogságban töltött ideje miatt munkahelyén, a Pécsi Orvostudományi Egyetem Sebészeti Klinikáján Bodosi Mihályt "B" listás orvosnak kiáltották ki. Előbb körzeti orvosként, majd Komlón bányaorvosként dolgozott, utóbbi helyen meglehetősen mostoha körülmények között.

1951-ben találkozott Dr. Frankl Józseffel a kaposvári kórház főigazgatójával, akinek invitálására visszaköltözött Kaposvárra és a megyei kórház sebészeti osztályának adjunktusa lett. Az akkori sebészeti osztályvezető főorvos, Dr. Farkas Sándor betegsége miatt kezdetben Dr. Takács Sándor, majd rövidesen Dr. Bodosi Mihály vette át a főorvosi teendőket. 1961. január 1-től megbízott főorvosa lett az osztálynak. Ebben az évben nyílt meg egyedülálló módon az új komplex Traumatológiai Osztály, melyet már Bodosi Mihály vezetett, amelyen a korábbi Baleseti Sebészeti Osztály feladatai mellett ortopéd ellátást is biztosítottak. Bodosi Mihály személyében, aki egyaránt rendelkezett általános-, ortopéd- és baleseti sebészeti gyakorlattal, a legmegfelelőbb ember került az osztály élére. Orvosként is olyannyira kitartóan dolgozott, mint egykor sportolóként. Célja volt, hogy egy korszerű, teljes ellátást biztosító Traumatológiai Osztályt hozzon létre a Kaposvári Megyei Kórházban intenzív osztállyal, rehabilitációval és fizioterápiával kibővítve. 1970-től a Traumatológiai Osztály feladatköre járóbeteg ellátással is gyarapodott. A korszerű ellátás érdekében az osztályon dolgozó orvosok és nővérek képzéseken vettek részt, és fokozatosan jelentek meg tudományos írásaik hazai és külföldi szaklapokban Bodosi Mihály inspirálására.

Két évtizede állt az osztály élén Bodosi Mihály, amikor címzetes egyetemi docensi kinevezést kapott 1975-ben a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. Még három évig működött vezetésével a komplex Traumatológiai Osztály. 1978. december 31-ével Bodosi Mihály nyugdíjba vonult.

 

III. Bodosi Mihály, az orvostörténész

Bár az orvosi munkáról lemondott, az orvosi hivatásról nem. Gyűjtötte, rendszerezte és kutatta a Somogy vármegye egészségügyének 3-400 éves múltjáról szóló dokumentumokat.

Többek közt tanulmányt írt a korai pestis- és kolerajárványokról. Gyűjteményében számtalan ritkaság kapott helyet; anatómiai atlasz, gyógyszertaxa, ritka körlevelek, több százéves dokumentumok.

Ezt a ritka, 172 dobozt megtöltő gyűjteményt Dr. Bodosi Mihály halála óta a Kaposi Mór Oktató Kórház őrzi. Az egykori főorvos születésének 100. évfordulója alkalmából Bodosi Mihály Kórháztörténeti Gyűjtemény néven tették elérhetővé a kutatók számára. A kutatáshoz előzetes egyeztetés szükséges a kórházzal.

2016-ban a Bodosi gyűjtemény felhasználásával Szabó Gyuláné és Takácsné Kamarell Alice szerkesztésében került kiadásra a Kaposi Mór Oktató Kórház 170 éves jubileumi kiadványa.

 

Kitüntetései:

1962.07.01.     – „Érdemes orvos” 1.1019/Eü Min.

1967.07.01.     – „Kiváló orvos” 1500/1967 Eü Min.

1970                – Munka Érdemrend arany fokozata M.T.631/1970

1975.11.01.     – Egyetemi docens 22.290/1975 Eü Min. – Dr. Schulteisz Emil egészségügyi Miniszter által

1978.11.07.     – Munka Érdemrend arany fokozata M.T. 631/1978

1994.01.23.     – „Kaposvár város díszpolgára” cím 12./V.T. Kaposvár

1996.10.18.     – Gyémánt oklevél Pécsi Orvostudományi Egyetem Tanácsa 1024/1935-36.

60 éves orvosi tevékenysége elismeréseként

1998                – „Magyar Sebészetért” emlékplakett Magyar Sebész Társaság

 

Élete, mely egyedülálló sikerekkel volt teli, 2005 márciusában ért véget.

 

  1. október 3-a óta a kaposvári Sportcsarnok atlétika pályája Dr. Bodosi Mihály nevét viseli. Ez alkalomból emléktáblát avattak a csarnok falán. 2018-tól a Városi Sportcsarnok felújítása után a létesítmény a Dr. Bodosi Mihály Sportközpont, Kaposvár Aréna nevet viseli.

 

Leave a reply